Běžný scénář „moderního“ života – nebezpečí, které na nás číhá

Naši rodiče, ale i celá společnost nám od dětství říkali co máme dělat, jak se chovat, abychom v dospělosti byli šťastní a milovaní. Někdy přímo slovy, ale často hlavně tím v jakém prostředí jsme žili a vyrůstali. Tyto hodnoty byly a jsou všude kolem nás. Jsou to „společenské“ názory a hodnoty, které jsme nasáli a kterým věříme. Málokdo si dovolí je zpochybnit. Jsou nám představovány, jako hodnoty spokojeného života, jako ideální vývoj člověka-občana.

Musíš se dobře učit, aby z tebe něco bylo. Uděláš si maturitu, pak vysokou školu, pak si najdeš zaměstnání,…. pak kariéra, pak bydlení, pak rodina, pak výchova dětí, pak naplňování očekávání druhých, pak, pak, pak smrt a možná lítost nad tím, že život nebyl naplněn.

Často děláme věci jen proto, že je dělají všichni ostatní, nebo že se to od nás očekává. Jedná se o věci, nad kterými již nepřemýšlíme, převzali jsme je do svého života, jako nějaké dogma.

Na jednu stranu je to v podstatě snadné, zřekli jsme se vlastní zodpovědnosti. Se zodpovědností však ztrácíme i vlastní moc, moudrost a sílu. Stáváme se bezmocní.

Nástroj otrokářů – Územní plánování a způsob zástavby

 

Jak to všechno funguje

Honí se vám hlavou, že to není možné?

„Jde přeci o prověřený zajetý způsob života, proti kterému se nedá nic namítat. Dělají to tak všichni, naši rodiče, sousedé, kamarádi a jejich rodiče, celá společnost. Nemohou se přeci všichni  mýlit. Někdo už to vymyslel před námi, prostě to tak je! Je to dáno vývojem…“ Když se nad tím zamyslíme, tak právě tímto způsobem onen vývoj paralyzujeme.

Vývoj je postupná změna, zdokonalování, nikoli kopírování a setrvačný způsob života.  A už vůbec ne cesta k úpadku.

Pohled na sedou budoucnost

Můžete si zvolit i jinou budoucnost! zdroj: https://stocksnap.io/

Přejímáme cizí myšlenky a normy chování bez toho, aniž bychom se nad nimi sami zamýšleli. To nás vede až k takovému sebeklamu, o kterém jsme přesvědčeni, že je “naší pravdou”.  Cizí myšlenky přebíráme a označujeme je za vlastní.  Při pohledu z vnějšku je to honba za ”našimi” cíli a povinnostmi. Nemáme čas a prostor na poznání sama sebe. Jsme zahlceni plněním úkolů, dosahováním cílů a realizací života v předem nalinkovaném scénáři.

Zdá se vám to nepravděpodobné?

Zkusme se na to podívat z trošku jiného úhlu.

Kolik opravdu šťastných lidí, vědomých si  své síly,  by chtělo celý život vykonávat často nesmyslnou nenaplňující práci 8-12 hodin denně zavření v továrnách a kancelářích. Pracovat na jiné lidi. Špinit si vlastní životní prostor.  Drancovat zem, otravovat vzduch, znečišťovat vodu, ničit vše co člověk skutečně potřebuje k životu. Za svojí práci dostat peníze, za které si zabezpečí pouze základní potřeby.

Žijeme v betonových bytech, ti bohatší ve velkých vilách s malou zahrádkou. Ovšem všichni jsme závislí na vydělávání peněz, zaměstnavateli, potravinách, dodávkách tepla, elektřiny, vody. Na kvalitu vody, potravin, nebo hodnotu a smysl vykonávané práce málokdo kouká. Bereme co je. Možná znáte ono okřídlené: „Buď rád, že máš nějakou práci.“  Je to opravdu směr, kterým chceme jít dál? Kam nás tato cesta dovedla?

Odešli jsme do měst, do továren, zašpinili si vodu v řekách i vzduch. Vytvořili jsme si pro sebe nesvobodné prostředí, ve kterém jsme se stali nevědomě rukojmími.

Běžně kupujeme vodu. Naše těla jsou tvořena z 90% z vody, potřebujeme ji k životu. Pokud nechceme zemřít, musíme platit, abychom mohli platit, děláme co po nás chtějí. To samé je s potravinami i s bydlením.

Přitom vše již nám bylo jednou dáno. VŠEM, skrze přírodu. Vše dokonalé už bylo stvořeno, všechny automatické procesy a přírodní zákony jsou dávno nastaveny.

„Člověk nevymyslel nic, co by v mnohem dokonalejší formě neexistovalo v přírodě.“ Anastasia

Logicky není v zájmu moci chtivých jedinců, aby lidé žili šťastný život. Šťastný člověk se nenechá ovládat. Skrze předkládání falešných obrazů šťastného života, překrucováním dějin a zamlčováním základních pravd se cíleně odvádí člověk-občan od poznání pravdy, od uvědomění vlastní síly a svobody. Strach, sex, touhy, násilí, trest, hřích, vina to jsou zbraně, kterými se na člověka útočí.

Zkuste se rozhlédnout, zamyslet se v rámci vašeho života a pokusit se vyvrátit či potvrdit výše zmíněné. Můžete vše zamést označením: „Konspirační teorie“, záleží na vás.

Možná stále věříte, že když budete ještě úspěšnější ve škole, ještě úspěšnější v zaměstnání a budete mít větší dům a více peněz, pak už určitě budete šťastní. Ale spokojenost stále uniká. Pořád nejste dost bohatí, dost vzdělaní, dost hubení, dost zdraví, dost poslušní… Něco vám to připomíná?

Ano, přesně takhle se tu všichni snažíme, bojujeme, honíme a předháníme…, že ani nemáme čas uvidět co za sebou zanecháváme. Co jsme stvořili.

Naštěstí je čím dál tím víc lidí, kteří to už nejen vidí, ale začínají v jednotlivých odvětvích dle svých možností měnit.

Přemýšlejte o tom, jestli jste opravdu šťastní. Co vám dělá dobře? Co vás trápí? Co skutečně potřebujete? Přejete svým dětem lepší život? Jaký máte vztah se svými rodiči, partnerkou, partnerem, dětmi? Jaký je váš životní prostor? Můžete žít jinak? Umíte si představit jiné možnosti? Jaké?

Často nad tím nepřemýšlíme. Tím spíš je čas s tím začít. Žít svůj život vědoměji.

I na tyto úvahy byste mohli narazit pokud uvažujete o stavbě nového domova. Aby se váš nový dům stal Svobodným Domovem, připravil jsem  ePrůvodce I. etapou cesty za Svobodným Domovem – Poznání svého pravého záměru, který si můžete bezplatně stáhnout ZDE >>.

A ještě jako žhavou novinku pro vás mam i dokončenou II. etapu cesty – Hledáme místo pro život aneb jak si zajistit pozemek pro stavbu domu , více informací zde >> .

Děkuji za vaše komentáře pod článkem i za případná sdílení.

autoři: Petr Vytlačil, Ing. Ondřej Bízek

Petr Vytlačil
Jsem stavař a nadšený propagátor vědomého stavění v souladu s přírodou. Rád bych ukázal, že je možné, dělat věci jinak, než je "běžné", ušetřit si tím peníze, vyvarovat se stresu a žít tak naplněnější život. >Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře