BULHARSKÝ ZPŮSOB DLOUHOVĚKOSTI

V Bulharsku je na počet obyvatel nejvíce staletých na světě. Bulhaři také konzumují více kyselého mléka, kefíru a jogutu než kerýkoliv jiný národ. Tyto produkty, jak je všeoběcně známo, obsahují laktózu, kterou se živý užitečné střevní bakterie, jež zabraňují zahnívání a následné autointoxikaci. Pokud totiž zabráníme vzniku toxinů v tlustém střevu, mohli bychom zdvojnásobit délku života.
 29651183
V Bulharsku provedl průzkum mezi staletými Švéd dr. E.M.Hoppe. Z rozhovorů se 159 Bulhary staršími sta let udělal tyto závěry:
 • většina z nich jsou převážně laktovegetariáni, jejich strava pozůstává hlavně z doma pěstovaného celozrného obilí, vždy čerstvého mléka, čerstvé zeleniny a ovoce z vlastní zahrády a mléčných produktů. Jen 5 ze 150 stoletých jedlo pravidelně maso.
 • všichi jedí pravidelně jogurt, převážně z ovčího mléka
 • téměř všichni jsou včelaři a jedí hojně medu
 • všichni jedí fermenovaná jídla (jako kyselé zelí)
 • většina jí slunečnicová semena
 • všichni po celý život tvrdě pracovali hlavně v zemědělsví (jen 13 žilo ve městech)
 • 110 ze 158 byli tak chudí, že si nemohli dovolit přejídat se
 • jsou to lidé přátelští, spokojení, bez velkých nároků, žijící bez hodinek podle rytmu přírody ve spaní, práci i jídle.

Text je převzatý Lunárního kalendáře „Krásná paní“. 

Současný stav v Bulharsku je opuštěné vesnice, prázné chátrající domy. Všichni mladí opustili tradiční způsob života a odešli ze svých rodných vesnic, kde často zůstalo pouze pár starých lidí. Některé vesnice jsou úplně prázdné. Odešli za vidinou „lepšího života“ moderního způsobu života, „bohatstí“, práce v továrně či kancelářích. Uspěchaný nezdravý život ve stresu, honění se za penězi, strávený plněním úkolů. Podobně tak, jak žijeme dnes my. Blíže v čánku ZDE .

Porodnost v Bulharsku klesla na minimum, jelikož podpora v mateřství je minimální. Ženy často zůstávají na mateřské pouze 1 rok i méně. Nová generace již narozená ve městech odchází za prací do ciziny. Stále více se rozšiřují na bulharském území jiné národnosti než Bulhaři. Situace se stala již akutní a krizová.

Vláda si již pravděpodobně uvědomuje tíživou situaci a rozdávají, nebo za symbolickou cenu prodávají Bulharům půdu na vesnicích. Chtějí do zákonů zakotvit své tradice, vyučování národních písní, tradic, kultury.

Ovšem i tato bolestná dlouholetá zkušenost se doufejme v dobré obrátí a Bulhaři si zachrání svojí zemi, svoje tradice i svůj způsob života. A věřím, že i my se od nich můžeme něčemu naučit, abychom nemuseli zopakovat stejnou chybu i unás. Vize Svobodného Domova je s touto problematikou velmi spojena a nastiňuje možné řešení.

I na tyto úvahy byste mohli narazit pokud uvažujete o stavbě nového domova. Aby se váš nový dům stal Svobodným Domovem, připravil jsem  ePrůvodce I. etapou cesty za Svobodným Domovem – Poznání svého pravého záměru, který si můžete bezplatně stáhnout ZDE >>.

A ještě jako žhavou novinku pro vás mam i dokončenou II. etapu cesty – Hledáme místo pro život aneb jak si zajistit pozemek pro stavbu domu , více informací zde >> .

Děkuji za vaše komentáře pod článkem i za případná sdílení.

Petr Vytlačil
Jsem stavař a nadšený propagátor vědomého stavění v souladu s přírodou. Rád bych ukázal, že je možné, dělat věci jinak, než je "běžné", ušetřit si tím peníze, vyvarovat se stresu a žít tak naplněnější život. >Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře
 • NOVINKA – ePrůvodce cestou za Svobodným Domovem

  Každý člověk, zvíře i rostlina potřebuje ke svému spokojenému životu určitý prostor, místo s pro něj vhodnými podmínkami PRO ŽIVOT. A to je přesně ono, to na čem skutečně záleží! Toto je třeba poznat! I s tímto Vám pomůže náš ePrůvodce. Finanční dar za stažení ebooku není podmínkou, je dobrovolný na základě férové individuální hodnoty, kterou sám uzná každý čitatel až po přečtení ebooku.

 • Zpracování a ochrana osobních údajů

  Stisknutím tlačítka „Souhlasím…“, souhlasíte s tím, že Vám pošlu na vložený email výše zmíněný ebook  a dále vám budu posílat jen emaily se stejnou nebo příbuznou tématikou – tedy zajímavým obsahem stavebnictví, zakládání Svobodných Domovů a Rodových statků a souvisejících témat.

  Pro získání ještě potvrďte ověření emailu, které vám bude do schránky ihned odesláno. Emaily Vám nebudu zasílat moc často. Pokud narazím na zajímavou tvorbu někoho dalšího, rád dám o jeho práci vědět. Pokud už nebudete chtít email newslettery dále dostávat, kdykoli můžete odhlásit a tento souhlas odvolat prostřednictvím odhlašovacího odkazu v každé kampani. Více o našich zásadách zpracování osobních údajů zde.

 • eBook DÁREK PRO VÁS

  1 NEJDŮLEŽITĚJŠÍ RADA, JAK UŠETŘIT PŘI STAVBĚ RODINNÉHO DOMU, díky které můžete ušetřit statisíce, aneb nad čím je dobré se zamyslet, než se rozhodnete stavět svůj nový dům. Zjistíte, čím je třeba začít, pokud chcete mít svobodný a zdravý Domov. Úděláme společně první 2 krůčky na cestě k vašemu SVOBODNÉMU DOMOVU.

 • Nejnovější příspěvky
 • Najdete nás na facebooku