Nemusíme hned všichni utíkat z měst

Jsem si vědom, že články typu: „Vliv způsobu zástavby na náš život“, kde poukazuji na některá dle mého názoru „destruktivní“ nastavení našeho prostředí, systému, ve kterém žijeme, nebudou moc oblíbené.

Prožívám to stejně jako Vy

Všechny tyto pocity mívám také, strach, vztek, že se to všechno vůbec děje, že s tím teď moc nenadělám. Jindy zase na to, že mi má osobní změna jde moc pomalu, že nežiji to, co bych si přál, nebo nežiji tam, kde bych si přál. Zároveň i můj strach a vztek jsou součástí mého motoru.

Stále bydlím ve městě, v bytě, nemám tolik peněz, abych si mohl teď hned postavit svůj vysněný SVOBODNÝ DOMOV, aniž bych přestal být svobodným. Stále ještě nesázím své stromečky, nezakládám sad, les, jezírko, neraduji se, jak všechno roste a kvete.

byt

Čas běží a já si říkám, že už asi nezažiji ty obrovské rodové stromy, které porostou okolo mého domu, na které se budou dívat má vnoučata a vzpomínat, prostě, že ještě netvořím tu svojí „rajskou“ zahradu.

Často se přistihnu, jak na sebe tlačím a mám zkušenost, že se věci většinou pohnou vpřed, až když svůj křečovitý stisk povolím.

K čemu jsou vize, sny?

Je dobré vidět svůj cíl, jako maják v dáli, díky tomu vědět směr, kterým chcete plout životem. Pokud si ovšem budeme jen zoufat, jak je maják a pevná zem daleko, nebudeme se soustředit na to co opravdu můžeme udělat, co můžeme změnit, tady a teď.

Nevšimneme si, že právě začal foukat vítr směrem, kterým chceme plout a proto si ani správně nenastavíme své plachty. Bez toho, aniž bychom znali směr to nejde, je třeba si ho stále uvědomovat, ale zároveň dělat kroky, činy takové, které odpovídají místu, prostředí a situaci, v jaké se právě nacházíme.

Úžasné je a já se to stále učím, radovat se z toho, že náš „SEN“ naše zhmotněná touha, je každý den o něco blíž a vědomě se k ní přibližujeme. Je to mnohem lepší, než se trápit tím, jak daleko ještě je, a že tam stále nejsem.

Hezky mi to ukazuje moje starší nevlastní dcera, která co jí znám, od jejích 8 let, stále pospíchá být dospělá, pořád se někam žene. „Dětství“ ji skončilo poměrně záhy. Stále se snaží dělat věci, o kterých si myslí, že dělají dospělí. Ovšem většinou to prostě dělá, jako dítě, s myšlením dítěte, a proto jí a nejen jí to často hodně bolí.  Dělá velké kotrmelce a zralost, zodpovědnost, dospělost jí zatím spíš míjí.

Podobné je to, předpokládám, i s našimi touhami a se změnami v našem životě.

O mé VIZI Svobodného Domova si můžete přečíst ZDE.

Změny nemusí bolet!

Myslím si, pokud změna nemá příliš bolet a nadělat velké škody, pak by měla být Pozvolná, Postupná a Přirozená. Právě tak, jako byste reagovali na směr větru a natáčeli své plachty podle toho odkud vítr právě fouká.

Vítr musíme cítit, vědět, že fouká, že nás posouvá.  Někdy nás zavane do situací, ve kterých se můžeme cítit nepříjemně, které zdánlivě s naší „touhou“ vůbec nesouvisí.

Co když, ale jsou právě tyto situace cestou a přípravou na náš „nový život“.  Situace, které nás ladí, přenastavují a brousí, abychom v budoucnu dokázali žít náš dnešní sen, tak jak jsme si ho vytvořili ve své mysli.

Jak už jsem řekl, dnes žiji v bytě, chodím do zaměstnání, mám rodinu, ženu a děti, ve volných chvílích se věnuji svému projektu a na ostatní mi moc nezbývá čas. Prožívám běžný „uhoněný“ život, jako většina z nás.

Ale dnes už zároveň uvnitř cítím, že kráčím po cestě co mi dává smysl a vnímám směr, cíl, pro který mi za to stojí pokračovat a klopýtat.

I bolavé zjištění, může být dobrou zprávou

Uvědomil jsem si, že pro začátek je skvělé, už ono samotné uvědomění toho, jaké prostředí jsme si stvořili, že je prostě dobré, podle mě, uvidět tu slepou cestu nekonečného technického pokroku, průmyslového růstu, dnešní nezdravou hlavní hodnotu, kterou jsou peníze. A uvidět některé dopady současného životního stylu.

Bez toho, aniž bych se zastavil a mohl toto uvidět, nezatoužil bych po změně. Spoustu lidí, takové štěstí ani nemá.  Já bych dnes pokračoval dál ve svém plnění cizích úkolů, jako stroj, jako robot (tento pohyb stále ještě ve spoustě případů vykonávám :-).

 Ano, ten pohled nejprve nebyl příjemný, ale byl třeba.

 Připusťme si naší stávající situaci

Je to náš jediný možný odrazový bod. OK, tak dnes žijeme ve městě, teď to tak je, máme svoje zaměstnání, která nás i naší rodinu živí, i když často to je těžké.

Fakt je, ale ten, že kdybych opustil, a měl jsem takové nutkání, svojí současnou práci a „utekl bych“ někde do přírody na venkov, tak teď už bych možná neměl svojí rodinu a pravděpodobně bych tím nikomu neprospěl, byl bych totiž stejný člověk.

 Dnes jsem přesvědčen, že bych tou náhlou změnou způsobil velké strasti a bolesti všem mým blízkým vč. sebe.

 Zjistěme co můžeme udělat DNES

Místo radikální změny prostředí, jsem si začal hledat informace, sbírat zkušenosti od jiných lidí a spojoval se s nimi. Začal jsem pracovat na svém projektu. Snažím se také zajistit si pasivní příjem prací, která mě baví.

Přemýšlím, kam investuji svoje peníze. Uvažuji, co mohu podpořit svojí energií, jestli to alespoň trochu ladí s mým „uvědoměním“ a mým novým směrem. Učím se měnit své návyky i když to jde těžko.

To co jsem jmenoval, za sebe, jsou všechno činy, které můžeme udělat všichni.

Klatovy

Co ještě můžeme???

  • Všímat si  kolik odpadu vyprodukujeme, třídit, uvidět všechny ty zbytečné obaly z plastů.
  • Sledovat kolik vody spotřebováváme a šetřit jí, tam ještě doma máme velké rezervy, mam doma 3 holky :-).
  • Přemýšlet co kupujeme za jídlo a upřednostnit místní ekologické farmáře.

Konkrétně u tématu výběru potravin, jsem si myslel, že mu věnuji dostatečnou pozornost, opak byl pravdou. Moc děkuji Marcele Kubové, že jsem měl možnost si přečíst jejího Průvodce uvědomělého strávníka, který mě velmi obohatil. Podle mého názoru, by tyto ucelené základní informace měly být povinnou četbou do každé milující rodiny.

 Dále doporučuji např.: BEDÝNKY a podobné služby.  Díky těmto bedýnkám můžeme jíst ovoce a zeleninu, která je vhodná pro dané období, místo a je z malých ekologických farem. Našimi penězi, naší energií, pak podpoříme dobrou věc. Nasměrujeme naše peníze novým směrem.

Mrkněte na kratičké video z portálu kompostuj.cz o ekologickém zemědělství ZDE >>

Konkrétně na jižní Moravě, tento způsob bedýnek funguje, podle mých informací, velmi dobře a snad po celý rok.  U nás v Krkonoších je to ještě spíše sezóní záležitost, což jen dokazuje to, že jsme si malé farmáře už zlikvidovali.

Toto všechno je podle mého vědomá příprava. Postupná změna životního stylu. Jako bychom po sobě města uklízeli a zároveň uklízeli i v sobě. Čistí pak můžeme přijít do našich nových Svobodných Domovů. V opačném případě bychom si všechnu špínu brali s sebou a zničili poslední kousky přírody.

Ještě jeden citát nakonec:

„Pročpak odcházet na jiné místo?“
„Jak to proč? Lidé odchází ze špinavých měst, kde je znečištěný vzduch, hluk a spěch. Stěhují se na čistá, ekologicky čistá místa, aby se sami očistili.“
„A kdo má uklízet tam, kde vznikla špína? Jiní?“
„Nevím kdo. Ale copak je to špatné, když se u člověka objevilo přání žít na čistém místě v přírodě?“
„Přání je dobré, otázka však spočívá v něčem jiném. Když člověk šířící kolem sebe špínu přichází na čisté místo, tak ji přináší s sebou. Člověk by měl nejdřív uklidit tam, kde našpinil, tím se očistí od svých hříchů.“
„Takže je třeba všechno začít úklidem? A jak podle tebe bude všechno probíhat?“

(Prostor lásky, Vladimír Megre – Zvonící cedry Ruska 3)

Budu rád, pokud mi do komentářů pod článkem napíšete další tipy a možnosti třeba právě vašeho vědomého „ÚKLIDU“ ;-).

Pro všechny, které úvaha oslovila doporučuji ještě stránky www.svobodny-domov.cz , na kterých si můžete stáhnout elektronického průvodce cestou za Svobodným Domovem.

Přehled dokončených etap:

I. etapa – Poznání svého pravého záměru při stavbě domu

II. etapa – Hledáme místo pro život aneb jak si zajistit pozemek vhodný ke stavbě domu

Těším se na vaše komentáře pod článkem.

Petr Vytlačil
Jsem stavař a nadšený propagátor vědomého stavění v souladu s přírodou. Rád bych ukázal, že je možné, dělat věci jinak, než je "běžné", ušetřit si tím peníze, vyvarovat se stresu a žít tak naplněnější život. >Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře