SVOBODNÝ DOMOV – trocha filozofie

Jistě jste si všimli, že neříkám Svobodný dům. Záměrně říkám DOMOV, není to jen dům, ale také pozemek a prostor, na kterém žijete.  Dům samotný nemůže být svobodný, dům je mrtvý.

 Dům je věc, která vznikla přeměněním dokonalých stále se obnovujících živých výtvorů na věci neživé, chátrající a podléhající rozpadu. Čím větší složitější dům a menší pozemek, tím je domov méně svobodný, protože prostor není vyvážený (v rovnováze).

 Svobodný Domov

 Svobodný Domov představuje váš kousek vlasti, půdy, země. Všechno na zemi, pod ní i nad ní, vše neživé i živé, stále se obnovující.  Svobodný Domov je založen na rovnováze a symbióze s okolním prostorem, s celkem.

 Toto vše pak vytváří PROSTOR LÁSKY.

 Každý živočich, každé zvíře i rostlina potřebuje svůj prostor pro život. Stejně, tak i člověk potřebuje mít své místo na Zemi, svůj DOMOV, kde může cítit své kořeny.  Zároveň máme možnost se skrze prostor a přírodu spojit s bohem a dotýkat se jeho tvořivé mysli.

 Co mě vede k mému přesvědčení

 Bůh, Otec, nás stvořil vlastní touhou, myšlenkou. Jsme jeho děti. Naše matka, z niž jsme vzešli, je Zem.

 Z vlastní zkušenosti vím, že cesta ke spokojenému životu vede skrze uzdravení vztahu s vlastními rodiči. Je třeba přijmout vlastní minulost, pocítit vděčnost za život, který nám rodiče dali a uzdravit tím své blízké kořeny.

Už v Bibli se píše: „Cti Otce svého i  Matku svou.“  Až poté se člověk cítí ve světě trochu stabilněji.

 Ovšem já nejsem specialista na uzdravování vztahů, ani na osobní rozvoj, na to jsou dobré třeba knihy, nebo povolanější lidé, od kterých jsem se učil i já.

 V knize Železný Jan, je kapitola, ve které popisují, jak v Anglii v době průmyslové revoluce bylo zákonem zakázáno lidem, kteří nevlastnili půdu ji jakkoli získat. Cílem bylo donutit lidi pracovat v továrnách. V knize je podrobně popisováno, jaké ničivé dopady mělo na rodinné vztahy toto nařízení. Důsledkem toho bylo odtržení synů od svých otců a generačně se vytrácela pravá hodnota mužství.

 Otcové již nepředávali svým synům své zkušenosti (např. jako u řemesel), sami otcové byli často frustrovaní celodenní  nesmyslnou dřinou, ve které sami nespatřovali hodnotu. Synové je nemohli pozorovat při práci a nasávat všemi smysly co je to pravá  energie mužství –  toto je hlavní způsob, kterým se děti učí.  Článek Svobodná práce ZDE >>, jedná se o zajímavý úryvek starého textu užitého, jako  pravopisné cvičení.

Ptáte se proč zmiňuji rodiče, když mám mluvit o Svobodném Domově?

Hned Vám vysvětlím, proč je tento krok důležitý k dalšímu mnohem hlubšímu pochopení na vaší cestě k šťastnému a zdravému životu v PROSTORU LÁSKY.

 Tak ještě jednou >>

Na začátku byla Matka = Země a Bůh = Tvořivá Mysl. 

Toto je základ, kořen všeho živého! Tedy i náš – ČLOVĚKA.

 Pokud máme být opravdu šťastni, je třeba navázat a uzdravit toto základní spojení, které se neslučuje se způsobem našeho „moderního“ života. Odtrhli jsme se od svých rodičů. Až se nám podaří toto spojení obnovit, pak budeme moci plně pocítit, kdo opravdu jsme. Skrze původní spojení můžeme uzdravit a sjednotit celý náš rodový řetězec, všechny naše předky.

 Díky velkým pevným kořenům dostaneme možnost plně rozkvést. Spojíme se s boží tvořivou myslí.

Anastasie říká, že je třeba pochopit boží záměr, kterým je: „Zdokonalovat životní prostor“

 Nejen za průmyslové revoluce, ale i za komunizmu bylo lidem bráněno ve vlastnictví půdy. Je to náhoda, nebo člověk, který vlastní půdu a zvelebuje ji, je svobodnější , více spojen s celkem a tudíž se s ním hůře „manipuluje“? Pokud půda nepatří nikomu, nebo všem, je často devastována a ničena. Kde máme hodnoty, kde je náš  domov,  vlast, za co se můžeme postavit, co můžeme bránit? Co je to stát?

Některé neblahé dopady dnešního způsobu  zástavby zmiňuji v článku ZDE >>

Mé přání

 My, Lidé, nechť zdokonalujeme svůj vymezený prostor. K zdokonalování kéž se učíme používat živé barvy, které máme od našich rodičů. Nacházíme každé rostlince a zvířeti jeho předurčení. Země rozkvétá v rajskou zahradu.

 Jsme Lidé – Tvůrci!

 Každý rodič bude šťastný, když jeho děti budou žít v dokonalejším světě než on sám stvořil.

Vize Svobodného Domova ZDE >>

 Na závěr zdroj mé inspirace a díků:

  • Můj život, mé  zkušenosti
  • Spoustu přečtených knih, sminářů a kurzů
  • Z poslední doby bych rád zmínil v rámci uzdravování vztahů a osobního rozvoje: Zdenka Webera  a ostatní mentory z CPM, kteří mi jsou mužskou inspirací.
  • A hlavně knihy ze série Zvonící Cedry, známé pod názvem Anastasie

Anastasia

Prosím Vás, pokud dočtete až nakonec, napište mi dole do komentářů, zdali je srozumitelné co chtěl básník říci :-).

Doporučuji vám stránky www.svobodny-domov.cz , na kterých si můžete stáhnout elektronického průvodce cestou za Svobodným Domovem.

Přehled dokončených etap:

I. etapa – Poznání svého pravého záměru při stavbě domu

II. etapa – Hledáme místo pro život aneb jak si zajistit pozemek vhodný ke stavbě domu

Těším se na vaše komentáře pod článkem.

Petr Vytlačil
Jsem stavař a nadšený propagátor vědomého stavění v souladu s přírodou. Rád bych ukázal, že je možné, dělat věci jinak, než je "běžné", ušetřit si tím peníze, vyvarovat se stresu a žít tak naplněnější život. >Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře