Vlastní zahrada je nad všechny peníze

Narodil jsem se v řadovém domku s malou zahrádkou. Vybavuji si, že můj otec na naší malé zahrádce trávil hodně času. Od jara do podzimu sázel, sekal, sklízel, plel, ale myslím, že to dělal a dělá rád.

Až dnes dokáži zpětně ocenit, jak pro mě, jako pro dítě, bylo úžasné si jít na zahrádku natrhat jahody nebo hrášek. Mamka nás posílala pro petrželku do polévky, nebo pro pažitku na chleba s tvarohem. Jedli jsme vlastní mrkev, saláty, okurky, cibuli, papriky i rajčata. Ta chuť se vůbec nedá srovnat s rajčaty ze supermarketů. Ze zahrádky jsou naprosto odlišné, jsou plné slunce a lásky, tak sladké a rajčatové :-). Jsou to plody, které rostly a nasávaly ze země a ze slunce vše co jsme potřebovali. Rostly pro nás.

Upozorňuji, že se nebavím  o zahradě velké 1 ha, ale o zahrádce do 100 m2.

Vzpomínam si, jak se taťka radoval, když se na naší broskvi udělaly květy.  On je dokonce všechny spočítal.  🙂 Přestože se taťka živí manuálně, při práci na zahrádce odpočívá, stejně jako spousta ČECHŮ. Takových přátel a známých, kteří relaxují při práci na zahradě mám mnoho. Častěji si stěžují, že nemají na zahradu dostatek času.

Většinu života dnes trávíme vyděláváním peněz, abychom mohli splácet hypotéky, platili účty za energie, nakupovali „pochybné potraviny“ v cizích supermarketech, nebo jiné důležité zbytečnosti,  o kterých jsme přesvědčováni, že potřebujeme ke štěstí. Ani naše domovy nejsou v rovnováze s okolním prostorem ani s námi samotnými. Myslím si, že je to z velké části kvůli pokřiveným hodnotám, ve kterých jsme po generace vyrůstali  a ve které celá společnost uvěřila. Jednou z hlavních hodnot se staly PENÍZE.

Peníze jsou důležité, protože jsme je důležitými udělali. Mohou být prospěšné, ale je třeba, aby přestaly být hlavní a jedinou hodnotou, na kterou se všechno přepočítává a kterou se vše poměřuje.  Co Radost, Láska, Svoboda, Zdraví? Dnes jsou schovány ve stínu peněz a čekají!

Například: „Nebudu si doma pěstovat rajčata, je to hodně práce. Musíš sehnat nebo koupit sazeničky, starat se o ně, zalévat, hlídat, aby nesplesnivěly, atd. Když si to přepočtu na peníze příjdou mi mnohem dráž než v obchodě. Když si zajdu do obchodu za pár korun si tam koupím rajčata, kdykoli na ně budu mít chuť.“

Můj děda zase říká:„Nikdy nemůžu vypěstovat levnější rajčata než mají v obchodech, ale rozhodně vypěstuji kvalitnější, chutnější a zdravější rajčata. Když bych měl jediný a hlavní záměr vydělat, nebo ušetřit, nedělal bych to. Šetřím tím, že si je kupovat nemusím a mám je celé léto pěkně čerstvé, jen pár kroků od domu“

tomatoes-1331730

http://www.farmastarebuky.cz/

Když půjdeme do detailů, ani sazeničky si kupovat nemusíte. Minulý rok jsem podle návodu na internetu nasbíral a nechal vykvasit semínka z dědových rajčat. Na jaře se semínka zasadila a snad ze všech vyrostly nádherné sazeničky. Bylo to vlastně dobrodružštví, nestálo to ani korunu a původně koupené sazeničky jsme si takto osvojili.  (návod zde: http://www.potravinovezahrady.cz/semenareni-rajcat-v-sesti-krocich/ )

Příroda může lidi spojit a vyléčit, pokud jí to dovolíme.

Dodnes je v Čechách, díky bohu, spoustu lidí, kteří se s láskou dotýkají Země. Mají mnoho znalostí o přírodě. Tvoří si svůj malinký živý prostor. To je skvělé! Tohle si nenechme nikým vzít.  Máme krásnou zem, blízko k přírodě a opravdu velký potenciál pro zdravý život v láskyplném prostoru.

Nemá teď valný smysl odmítat to co jsme si již vytvořili (i když je to velká výzva, alespoň pro mě), ale je třeba být si vědom toho co nám nefunguje a nikdy nefungovalo, aby naše děti již nedělaly stejné chyby. To co v čase obstálo jako dobré, je třeba  posílit. Tomu se říká POKROK.

Vidím okolo sebe, že čím dál tím víc lidí přemýšlí nad ekologií. Jedni se postaví proti kácení stromů, druzí si z procházek nosí domů tašky s odpadky. Mam z toho  radost, když vidím, jak nás příroda dokáže sjednotit. (I když častěji se stále ještě naštvávám, i když vím, že tím ničemu a nikomu neprospěji :- ), to jen abych se nedělal lepší než jsem. )

Nikoli peníze, ale příroda je skutečná hodnota. Příroda nedělá rozdíly, dává všem bez rozdílu, pokud budete chtít. Nechce a nepotřebuje od vás za to žádné peníze. Míra usilí závisí hlavně na vašem přístupu,  moudrosti, pochopení a využití přírodních zákonitostí, které mohou pracovat za vás.

Za peníze si mohu koupit rajče, ale rajče sním a druhý den nemám rajče ani peníze. Stávám se závislý na penězích, na jejich vydělávání, směňuji část své vnější svobody, svůj čas za peníze. Nebo si mohu zasadit vlastní sazeničku a z plodů vzít semena na příští rok. Tomu říkám moudrá investice do budoucnosti! Investice do vlastní svobody a zdraví.

Ovšem k tomu, abychom toto rozhodnutí mohli učinit, potřebujeme mít svojí půdu, svůj prostor na Zemi, o který budeme s láskou pečovat.

I na tyto úvahy byste měli narazit pokud uvažujete o stavbě nového domova. Aby se váš nový dům stal Svobodným Domovem, připravil jsem  ePrůvodce I. etapou cesty za Svobodným Domovem – Poznání svého pravého záměru, který si můžete bezplatně stáhnout ZDE >>.

A ještě jako žhavou novinku pro vás mam i dokončenou II. etapu cesty – Hledáme místo pro život aneb jak si zajistit pozemek pro stavbu domu , více informací zde >> .

Děkuji za vaše komentáře pod článkem a případné sdílení.

Petr Vytlačil
Jsem stavař a nadšený propagátor vědomého stavění v souladu s přírodou. Rád bych ukázal, že je možné, dělat věci jinak, než je "běžné", ušetřit si tím peníze, vyvarovat se stresu a žít tak naplněnější život. >Můj příběh si můžete přečíst zde >>
Komentáře